3D Tasarım Neden Önemlidir?

3D tasarım veya 3d modelleme, hem tasarımcıların hem de mühendislerin, parça ve montajların gerçekçi bilgisayar modelleri oluşturmalarını sağlar. Tasarım yapılan modeller daha sonrasında 3D yazıcı veya CNC ile işlenebilir veya karmaşık simülasyonları çalıştırmak için kullanılabilir.

Kısacası 3d tasarımlar hâlihazırda bir ürünü veya ihtiyacın sorununu çözmeye odaklı bir tekniktir. Aynı zamanda sıfırdan üretim anlamına gelir.

  • 3d tasarımlar sayesinde ürünün kâğıttaki halinde gözden kaçırılabilecek bir sorun olduğunda bu sorun bilgisayar üzerinden kolayca saptanabilir. Bu sayede ürüne erkenden müdahale edilebilir ve sorun giderilebilir.

  • 3d tasarım aynı zamanda sıfırdan tasarım hazırlama anlamına gelmektedir.

  • 3d tasarım sayesinde tasarım şirketleri veya ürünün ait olduğu firmalar yoktan var edebilme veya var olan ürünü en iyi şekilde yansıtabilme, yeni tasarım fikirleri oluşturabilme özelliklerine sahip olur.

  • Firmalar, kurumsal kimlik ve imaj yönetimi konusunda kendilerini başarıyla tanıtabilme imkânı bulur. Kurumsal kimlik bir firmanın aynası niteliğindedir ve 3 boyutlu tasarım örnekleri bu konuda en iyi şekilde firmalara yardımcı olur.

  • 3d tasarım ve 3d tasarım uygulamaları bir sorunun tamamen giderilmesini ve bütün ihtiyaçların karşılanmasını sağlar.


Kısacası 3d tasarım sayesinde tasarım aşamasında oluşan sorunların çözülmesini, özellikle mimarlık tasarımlarında gerçekçi sunum çıkarabilmeyi veya tasarımda ürünün isteklerini rahatlıkla ortaya çıkarabilmesi açısından son derece önemlidir.

Aynı zamana kurumsal kimlik oluşturma aşamasında firmalara çok yardımcı olur. Bu sayede hedef kitleye daha rahat ve kolaylıkla ulaşılabilir.

3D Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


3d tasarım yapmak gerçek anlamda yaratıcılık ister. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur tasarım hazırlama aşamasına geçmeden önce uygun tasarım uygulaması belirlemektir.

Bunun dışında tasarımı hızlı bitirmek değil adım adım dikkatli bir şekilde ilerleyerek en profesyonel tasarımı çizmek daha sağlıklı bir ürün ortaya konmasını sağlar.

Tasarım firmaları 3d tasarım konusunda uzman kadrosu ile bir firmanın ihtiyacına yönelik bütün unsurları belirleyerek en uygun tasarım uygulama programları ile etkileyici fikirler ortaya koyarlar. Bu sayede firma kendisini en iyi şekilde tanıtırken bir yandan ürünlerinde herhangi bir sorun oluşmamasını sağlar.