Afiş Baskı İşiniz Firmanıza Yakışır Nitelikte Mi?

Afiş, poster olarak da bilinen, bir firmanın ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere tanıtmak, duyuru ve ilanlarını yayınlamak için kullandığı baskı türüdür. Afiş tasarımı yapılırken kullanılan yazılar okunmaktan çok fark ettirmek üzerine olmalıdır. Kolay fark edilen, iletmek amaçlanan mesajın kısa ve net olarak sunulduğu, görsel yoğunluklu reklam ürünleridir.

Afiş Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bir afişi ilgi çekici kılan en önemli unsur afiş tasarımıdır. İlk bakışta dikkat çekici hissettirmesi ve tek bakışta tanıtımı yapılan hizmet ve ürünleri anlatır nitelikte olması gerekmektedir. Özellikle reklam afişlerinin etkileyici, yaratıcı ve özgün tasarlanması reklam yatırım getirisini yükseltecek faktörlerdendir.

Afiş tasarımında kullanılacak yazıların daha çok slogan niteliğinde olması tavsiye edilmektedir. Uzak mesafeden bile fark edilebilmesi için yazının çok büyük fontlarda olması gerekmektedir. Afiş üzerinde kullanılan görselin afiş baskısı sonrası etkileyiciliğini kaybetmemesi için çözünürlük kalitesi çok yüksek olmalıdır.

Özetle, işletmenizi tanıtacak bir afiş tasarımı; görsel, metin ve font anlamında özenli olmalıdır. Görenleri etkileyebilmeli, ilgi çekici olmalı ve bir anlam ifade etmelidir.

Afiş Baskı Çeşitleri


Afişler; televizyon, radyo ve basın ilanlarında çok tercih edilen reklam ürünleridir. Sosyal afişler, reklam afişleri ve kültürel afişler olmak üzere 3 türü vardır.

Sosyal Afişler


Bilgi vermek veya halkı belirli bir konuda aydınlatmak amacıyla hazırlanan afişlerdir. Sosyal sorumluluk projelerine ait afişler ve kamu spotu afişleri sosyal afişlere örnektir.

Reklam Afişleri


Genellikle ürün ve hizmetlerin tanıtılması amacıyla tasarlanan afişlerdir. E-ticaret markalarının indirim günlerini duyurduğu, inşaat projelerinin tanıtıldığı veya siyasi partilerin projelerinin yer aldığı afişler, reklam afişlerine örnektir.

Kültürel Afişler


Kültürel afişler; tiyatro, sinema, seminer gibi etkinlikleri duyurma amacıyla hazırlanmaktadır. İçeriği bir açılış etkinliği veya yeni çıkan bir filmin galası olan afişler, kültürel afişlere örnektir.

Afiş Baskısı Nasıl Yapılır?


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi baskısı alınacak bir afiş tasarımı hazırlanırken;

  • Afişin az yazı içermesine,

  • Yazıların büyük puntolarda olmasına,

  • Yazı fontunun kolayca okunabilir olmasına,

  • Afişin dikkat çekici renkler içermesine,

  • Görsel ağırlıklı bir tasarım çalışması yapılmasına


dikkat edilmelidir.

Grafik tasarımı tamamlanan afiş baskı makinesine gönderilmektedir. Basılı afişin kullanılacağı alana ve konumuna göre malzeme seçilmektedir. Yüksek kaliteli görsel içerecek afiş basımı yüksek çözünürlüklü makinelerde yapılmalı ve yakın mesafeden bakıldığında bile hatasız durduğuna emin olunmalıdır.

İç mekânlarda kullanılacak afiş baskısı organik su bazlı boyalar kullanılarak kâğıda basılmaktadır.

Öte yandan, dış mekânlarda kullanılacak afişlerde solvent özlü boyalar kullanılarak vinil, bez ve branda gibi malzemelere basılmaktadır. Çünkü baskı materyalinin dayanıksız olması halinde afiş, hava koşullarına dayanamayacak; solma, yırtılma, boya akıtma gibi sorunlar çıkaracaktır.

Dahası, geçici reklam materyalleri oldukları için afişler yıllarca yeniden kullanıma uygun değildir. Bir afişin ortalama ömrü 3 aydır.

Afiş Baskı Fiyatları


Afiş baskı fiyatları ve afiş baskı türü belirlenirken metraj ve adedi değerlendirmeye alınır. Örneğin, baskı metrajı ve sayısı yüksekse ofset baskı yaptırmak maliyet anlamında daha avantajlıyken; düşük olması halinde dijital baskı daha avantajlı olacaktır.

İç mekân ve dış mekân kullanımı da afiş baskı fiyatlarına etki eden faktörlerdendir.

Tasarım ve baskı maliyeti, geleneksel reklam yöntemlerine göre oldukça uygun olduğu için sıklıkla işletmeler tarafından tercih edilen bir reklam yöntemidir. Bir şirketin kendini, hizmetlerini ve ürünleri tanıtması anlamında oldukça etkili bir pazarlama kanalıdır.

Siz de afiş tasarımınızı firmanızın gücünü potansiyel müşterilerinize yansıtacak bir araç olarak kullanmak istiyorsanız, GK reklam ajansı olarak sizlere yardımcı olabiliriz.