Afiş Tasarımı ve Baskısı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Afiş Tasarımı ve Baskısı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? ;  Günümüze gelinceye kadar pek çok yöntemi tecrübe eden, strateji geliştiren reklamcılık ve pazarlama sektörü, pazara yönelik hedeflerin gerçekleştirilmesinde önemli bir rolü olan çeşitli araçlar kullanmaktadır.

Ankara matbaa sektörünün öncü markalarından olan GK Reklam Ajansı olarak, geleneksel reklamcılığın yapı taşlarından olan afiş hakkında merak edilenler ile afiş nedir, afiş tasarımı ve baskısı yapılırken nelere dikkat edilmelidir sorularını bu makalemizde yanıtladık.

Afiş Nedir?


Marka bilinirliğini artırmak, müşteri kitlesini geliştirmek gibi amaçlarla kullanılan afiş, istenen mesajı geniş bir yelpazede topluluğa duyurmak konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Poster olarak da bilinen afiş, baskı sektöründeki gelişmeler sayesinde firma ihtiyaçlarına, taleplerine ve isteklerine yanıt verir niteliğe ulaşmıştır. Afiş tasarımı renkler, tipografi ve içerikle bütünleştirildiğinde herhangi bir ürün veya hizmeti etkileyici bir şekilde yansıtabilecek bir iletişim aracı halini almaktadır.

Günümüzde hızla gelişen teknolojiye rağmen yaygınlığını koruyan bir pazarlama materyalidir. İç alanlarda panolara asılarak, dış mekânlarda ise genellikle duvarlara yapıştırılarak kullanılmaktadır. İlan, haber, tanıtım, duyuru veya reklam amaçlarına hizmet etmektedir.

Afiş tasarımı ve baskısı konularında yardım alabileceğiniz bir Ankara matbaa araştırması yapıyorsanız, özgün afiş tasarımı ve yüksek kalitede afiş baskı işleriniz konusunda sizlere yardımcı olabiliriz.

İlgi Çekici Afiş Tasarımı Yapmanın 5 Yolu


Bir amaca yönelik hazırlanacak, belirli bir kitleyi hedef alacak ve herhangi bir konuyu aracı edinecek afiş tasarımı oluşturmanın binlerce farklı yolu vardır. Asıl soru, yapılacak afiş tasarımını başarılı ve etkileyici kılacak unsurların neler olacağıdır.

Afiş nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra, potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmek amacıyla hazırlanacak afiş tasarımı yaparken hangi adımların izlenmesi ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bir yol haritası çizdik.

1. Etkileyici Bir Slogan Belirleyin


Afiş tasarımı yapılmasındaki amaç, ürünün pazara ilk kez tanıtımını yapmak veya marka bilinirliğini artırmaksa, daha önce karşılaşılmamış özgün bir tasarım yapılması ve ilgi çekici içerik üretilmesi çok önemlidir. Böylece, afiş ilgi çekici hale getirilerek ürün çarpıcı kılınabilecektir. Ek olarak, hedef kitleye doğrudan hitap eden, doğru üslupla oluşturulmuş, yaratıcı bir slogan da afiş tasarımının olmazsa olmazlarındandır.

2. Afiş Boyutuna Karar Verin


Afiş tasarımını hazırlatmak ve bastırmak için Ankara matbaa araştırması yapan kişiler öncelikle kullanılacak alana göre boyut belirlemesi yapmalıdır. 24 cm x 40 cm, 38 cm x 56 cm, 50 cm x 70 cm, 64 cm x 90 cm ve 70 cm x 100 cm boyutları arasından tercih yapılabilir.

Dış mekân gibi geniş alanlarda kullanılacak afişin boyutu, görünürlük açısından yetersiz olmaması için büyük tutulmalıdır. Aksi halde, afiş baskısı görünürlük açısından yetersiz kalabilmekte, markanın reklam gücünün zayıflamasına neden olabilmektedir.

3. Renk Seçimine Özen Gösterin


Şüphesizdir ki grafik tasarım her şeydir! Dahası, tanıttığınız ürün her ne olursa olsun afiş tasarımı için seçeceğiniz renkler hayati öneme sahiptir. Renk uyumu ve tonlama dansı afişlerinizi etkileyici kılmak için en önemli faktörlerdendir.

Bir enerji içeceğinin tanıtımı için hazırlanan afiş tasarımları düşünüldüğünde, koyu renklerin pek de dikkat çekmeyeceği söylenebilir. Öte yandan, turuncu ve kırmızı gibi canlı renk kullanımları enerji algısını doğrudan tetikleyecektir.

4. Tasarıma Uygun Olacak Tipografiyi Seçin


Görsel tasarım amacının ötesinde, yazı karakteri olarak da bilinen tipografi seçiminin önemi küçümsenmemelidir. Belirli standartlar içinde kalarak okunması kolay ve karmaşık olmayan bir font tercih edilmelidir. Her açıdan ve uzak mesafeden okunabilecek bir yazı tipini afiş tasarımında kullanmak görünürlüğü artırmanın ve algıyı olumlu yöne çekebilmenin güçlü bir yoludur.

5. Kısa ve Öz İçerikler Yazın


Afiş baskısı alınan bir ürünün tanıtım içeriğinin yalın ve açık bir anlatımla mesajı iletebilmesi çok önemlidir. Afiş, ürün detaylarını açıklamayı gerektirmemektedir. Kısa ve öz ifadelerle hedef kitlenin ilgisini çeken, anlaşılır bir dil kullanan afiş tasarımları başarılı kabul edilmektedir.

Profesyonel Afiş Baskı Hizmeti


Afiş nedir, hedef kitleye hitap eden, etkileyici bir afiş tasarımı yapmanın incelikleri nelerdir sorularının yanıtını verdik. Ankara matbaa sektörünün önde gelen markalarından olan GK Reklam Ajansı olarak, afiş baskısı ve tasarımı anlamında müşterilerimize güvenilir hizmet sunmaktayız.