Davetiye Baskı İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Önemli bir etkinlik, davet olduğu zaman ilk akıllara gelen ürünlerden biri davetiyelerdir. Davetiye baskı yapıp bunu insanlara dağıtmak, etkinliğinizi ne kadar önemsediğinizi gösterir. Aynı zamanda davetiye baskı ile insanlara da onları önemsediğinizi gösterirsiniz.

Sizler için bu yazımızda davetiye baskı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi derledik.

Davetiye Baskısında Nasıl Malzeme Seçilir?


Standart baskı malzemelerine göre davetiye baskılarının malzemeleri daha kalitelidir. Bunun sebebi davetiyelerin özel gün etkinliklerine uygun tasarlanıyor olmasıdır. Davetiye baskısı, saklanabilecek bir baskıdır. Kolayca kıvrılabilecek basit bir davetiye etkinliğinizin algısını olumsuz etkileyebilir.

Bu sebeplerden dolayı davetiye baskısı seçerken kaliteli malzemeler kullanmaya özen göstermelisiniz.

Davetiyenin İçeriğinde Neler Olmalıdır?


Davetiyenizin kurumsal bir organizasyon için veya kişisel etkinlikler için olabilir. Bu noktada ilk olarak kendinizi veya kurumunuzu nasıl temsil edeceğinizi düşünmelisiniz.

Davetiye içeriğinde ilk olarak etkinlik ile ilgili detaylar bulunmalıdır. Davet edeceğiniz kişiler nasıl bir etkinliğe davet edildiğini bilmelidir.

Etkinlik ile ilgili bilgi vermelisiniz. Eğer kurum davetiyesiyse kurumunuzun logosunun olmasına dikkat etmelisiniz. Kurumunuzla ilgili küçük bir bilgi de verebilirsiniz.

Eğer kişisel etkinliğiniz için bir davetiyeyse kendi isminiz veya kendinizi anlatan küçük bir yazı da ekleyebilirsiniz.

Davetiyenizde organizasyonla ilgili de bilgi vermelisiniz. Yemekli mi, kokteylli mi şeklinde bilgiler vermek katılımcıların nasıl bir etkinliğe davet edildiğini bilmesini sağlar. Eğer kişiler etkinliğe dair detaylı bilgi edinebilirse gelip gelmeyeceklerini belirtebilirler. Kendilerini ona göre planlayabilirler.

Davetiyenizde katılabilecek kişi sayısını da belirtmelisiniz. Örneğin "Bu etkinlik iki kişiliktir." şeklinde belirtmeniz kaç kişi ile gelebileceklerine dair onları bilgilendirir.

etkinlik için davetiye baskı tasarım örnekleri renkli

 

En Çok Tercih Edilen Davetiye Baskı Yöntemleri


Kabartmalı Baskı Yöntemi


Büyük boyutlu bir metin veya monogram ile metin yazdıracaksanız kabartmalı baskı yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem davetiyenin tek baskı yöntemi için pek uygun olmayabilir. Daha çok menü kartı veya cevap kartı için kullanılabilir.

Lazer Kesim Yöntemi


Davetiye baskı tasarımınızda estetik görünüm elde etmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Tasarımla birlikte ayrıntılı kesilmiş bir görsel eklemek istediğiniz zaman bu lazer kesim yöntemini tercih edebilirsiniz.

Folyo Yöntemi


Genellikle düğün davetiyelerinde tercih edilen, hiç mürekkebin kullanılmadığı davetiye yöntemidir. Bu yüzden en temiz yöntem olarak bilinir. Parlak bir davetiye tercih ediyorsanız bu yöntemi uygulamanız gerekir. Ancak küçük fontlarda veya ince yazı stillerinde pek okunamayabilir, bu dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Tipo Baskı Yöntemi


Bu davetiye tipi resimdir. Davetiyenizin benzersiz olmasını sağlar. En çok emek verilen baskı yöntemlerinden biridir. Belirlenen bir kalınlığı, yüksek kaliteli kağıdı vardır. Bu sebeple diğer yöntemlere göre biraz daha maliyetlidir.

Dijital Baskı Yöntemi


Kullanılan en pratik baskı yöntemlerindendir. Dijitalde hazırladığınız tasarımınızı direkt kullanacağınız kağıda yazıcı yoluyla aktarabilirsiniz. Genel olarak dijital görüntüleri basmak amacıyla kullanılır.

mektup davetiye renkli kağıtlar

Davetiye Baskısı Fiyatları Ne Kadardır?


Davetiye baskısı fiyatlarını belirleyen unsurlar şunlardır:

  • Baskınızın özel tasarım mı yoksa hazır model mi olacağı: Eğer özel tasarım yaptırmak istiyorsanız bu tasarımın fiyatlandırması daha farklı olacaktır. Baskı tasarımı yaptıracağınız firmalar genellikle önce size hazır şablonlar sunar. Beğendiğiniz bir hazır şablon olduğu zaman tasarımın işçiliği daha farklı olacağından dolayı fiyatlandırma ona göre belirlenir.

  • Davetiyenizin kağıt türü: Davetiyenizin en önemli malzemesi kağıdıdır. Kaliteli bir kağıt türü kullanmanız sizin imajınızı daha iyi yansıtır. Kağıt seçiminde gömme, transparan veya geri dönüşüm seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.

  • Baskı türü: Tasarıma ve malzemelere karar verdikten sonra fiyatlandırmayı etkileyen bir diğer etmen baskı türüdür. Baskı türü işçiliği ve emeği doğrudan etkilediğinden dolayı ona göre bir fiyatlandırma biçilir. Yukarıda bahsettiğimiz baskı türlerinin dışında gömme baskı veya varak seçeneklerini de inceleyebilirsiniz.

  • Aksesuar kullanılıp kullanılmayacağı: Davetiyeniz nasıl olsun? Sade mi yoksa aksesuar kullanmak istiyor musunuz? Buna karar verdikten sonra fiyat aralığınız ona göre belirlenir.

  • Kaligrafi ve zarf: Zarf kullanıp kullanmayacağınız ve ne tür zarf kullanacağınız da fiyatlandırmayı belirleyen unsurlardan biridir. Örneğin düz beyaz zarf ile kraft kağıt arasındaki fiyat farkı vardır.

  • Davetiyenin ebatı ve adedi: Kaç adet davetiye bastıracağınızla birlikte ebatı da fiyatlandırmada önemli bir ölçüdür. Bu noktada özel kesim baskı yöntemini de tercih edebildiğinizden dolayı ona ayrı fiyatlandırma verileceği aklınızda bulunmalıdır.


Davetiye baskısı ile ilgili hazırladığımız bu içeriğimizden memnun kaldıysanız diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.