Etkili Dergi Kapağı Tasarımı Yapmak İçin 5 İpucu

Dergi kapağı tasarımı, ister dijital ister basılı olsun, dergilerin hedef kitleye ulaşabilmesi için en etkili unsurlardan biridir. Estetik açıdan ilgi çekici bir tasarım insanların dergiyi incelemesini, merak etmesini sağlar. Bu sebeple etkili dergi tasarımının önemi büyüktür.

Sizler için bu yazımızda etkili dergi kapağı tasarımı yapabilmeniz için gereken önemli ipuçlarını derledik.

1- Tasarımı, derginin içeriğine yansıtın.


Dergi kapağı tasarımı yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden birisi derginin içeriğini yansıtmaktır. İnsanlar kapağa baktığı zaman içerikle ilgili fikir sahibi olursa derginin içeriğini de incelemek isterler. Tamamen içeriği yansıtmak istemezseniz en azından derginin kimliğini yansıtacak ögeler bulundurmanız, hedef kitlenizin aklına kazınmanızı sağlar.

Derginizin logosu veya sembolü gibi bir ögeyi derginizin kapağında bulundurmanız, insanların derginizi gördüğünde veya duyduğunda direkt akıllarında canlanmasını sağlar. Bu sebeple tasarımınızda bu unsuru da dikkate almalısınız.

2- Marjları, tasarımın hazırlık sürecinde netleştirin.


Marjlar yani sayfanın üzerinde yer alacak yazı, kenar boşlukları gibi detayları önceden belirlemeniz tasarım çalışmanızda büyük kolaylık sağlar. Sayfa ve kapak taslağını oluşturduktan sonra geri kalan tasarımı yapmanız size hem zaman kazandırır hem de tasarım sürecini kolaylaştırır.

Derginizin tasarımıyla marjlarınızın uyumuna dikkat etmelisiniz.

3- Görsel ögeler kullanırken derginin ana içeriğini arka plana atmayın.


Elbette ki tasarımda görsel ögeler son derece önemlidir. Yine de şunu unutmamalısınız ki sizin ortaya çıkardığınız derginin bir içeriği, amacı, hedef kitlesi var. Bu sebeple görsel ögeler içerikten sapmazken bir yandan da içeriğin önüne geçmemelidir. Bunun sebebi derginiz kapağınızın içeriksel olarak belli edilmesiyle potansiyel hedef kitlenize daha rahat erişebilmenizdir.

dergi kapağı tasarımları rafın üzerinde dizili renkli dergiler

4- Sadeliğinizi korurken etkileyiciliğinizi konuşturun.


Tasarım yaparken çok karmaşık bir görüntünün, alıcıların gözünü yorabileceğini düşünmelisiniz. Çok sevilen dergilerin kapak tasarımlarını incelediğinizde sade ve etkileyici tasarımların olduğuna dikkat edin. Sade ve yalın ancak etkili bir tasarım dili her zaman alıcıların daha çok ilgi çeker. Bu sebeple çok karmaşık, göz yoran tasarımlardan kaçınmalısınız.

5- Hedef kitlenize hitap eden tasarımlar yapın.


Derginizin hedef kitlesi kim? İçeriği kimlere hitap ediyor? Kimlerin satın almasını veya takip etmesini istiyorsunuz? Bütün bunları belirledikten sonra hedef kitlenize yönelik tasarımlar yapmalısınız. Hedef kitlenizle alakası olmayan, ilgisini çekmeyecek tasarımlar yapmanız derginize olan algıyı olumsuz etkileyebilir.

İdeal Dergi Tasarımı Nasıl Olur?


İdeal bir dergi tasarlamak istiyorsanız içerikle birlikte kapak tasarımına da önem vermelisiniz. Elbette ki kapak tasarımı tek kıstas değildir ancak en etkili kıstaslardan biridir.

Kapak tasarımının dışında önem vermeniz gereken unsurlar şunlardır:

  • Ana metinlerde kullanılacak biçim, punto ve font

  • Görsel alt yazıların ne şekilde biçimleneceği

  • Arka plan renkleri

  • Görsel figürlerden ne şekilde, ne kadar kullanılacağı

  • Spotların hangi ölçülerde kullanılacağı, beyaz alanın ne kadar yer kaplayacağı

  • Derginin nasıl boyutlandırılacağı

  • Başlıkların kaç çeşit kullanılacağı

  • Boyutlandırma türleri

  • Derginin sayfa sayısı, sayfa numaraları, sütun sayısı ve kuşakların yapısının nasıl olacağı

  • İçeriğin ne şekilde detaylandırılacağı ve organize edileceği


Bütün bunlara karar verdikten sonra bir taslak oluşturmanız sizin için yararlı olur. Bu taslaktan ve her şey netleştikten sonra ilerlemeniz süreci hızlandırmanızı ve daha verimli hareket etmenizi sağlar.

 

Dergi Kapağı Tasarımında Sıkça Sorular


Etkili Dergi Ön Kapağı Nasıl Olur?


Derginin ön kapağının etkileyici olması için fontlar ve arka planlar ile vurgu yapmanız, markayla tutarlı bir tasarım yapmanız, göz alıcı ve uyumlu renkler kullanmanız, görsel hiyerarşi ile denge sağlamanız, sürükleyici tipografi kullanmanız ve kontrast ışıkla dokuya önem vermeniz gerekir.

Dergi Kapağına Nasıl Resim Yerleştirilir?


Dergi kapağının insanların paylaşmak isteyeceği şekilde tasarımının yapılması, ilginin artmasını ve özellikle sosyal medyada reklamının yapılmasını sağlar. Bu sebeple resim yerleştirirken de bunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu noktada fotoğrafın, beyaz alanların ve tipografinin iyi kullanılmış olması gereklidir.

Eğer merkezi bir fotoğraf veya görüntü kullanacaksanız yazı ile arasındaki boyutu, kapakta duracağı konumu iyi bir şekilde ayarlamalısınız.

Dergi Kapağı Nasıl İlgi Çeker?


Dergi kapağının cesur bir tasarımla oluşturulmuş olması ilgi çeker. Tasarlarken sosyal medyada paylaşılabilecek, insanların duyularına hitap edebilecek bir tasarım düşünmeniz gerekir. Hem içerikle tutarlı hem de estetik açıdan uyumlu görünmesi gerekir. İnsanların duyularına hitap etmeyi dikkate almalısınız. Görsel duyusuna hitap ettiğiniz zaman insanlar bunu paylaşmak isteyecek, birilerine bahsedecek ve reklamını yapacaktır. Aynı zamanda bu, derginizin duyulması ve daha geniş kitlelere hitap etmesi için de iyi bir fırsattır.