Grafik Tasarım Örnekleri

Grafik tasarım son derece geniş kapsamlı bir alan olduğu ve öznel tasarım fikirlerinden oluştuğu için tam olarak net bir tanımı olmasından ziyade farklı şekillerde tanımlanabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında tipografi, renk, görüntü, biçim, çizgi gibi tasarım unsurlarının bir araya gelerek oluşturduğu yaratımlar grafik tasarım olarak tanımlanabilir. Grafik tasarım örnekleri incelendiğinde hem yaratıcılık hem de kullanım alanları açısından ne kadar sınırsız bir alan olduğu anlaşılmaktadır.

Grafik Tasarım Çeşitleri


Teknoloji gelişim gösterdikçe ve grafik tasarım uygulamaları arttıkça grafik tasarım da çeşitlenmiştir. Sınırsız bir alan olmanın yanı sıra özellikle reklam sektöründe grafik tasarım çalışmaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Genel olarak kullanılan ve yaygın hale gelen grafik tasarımı çeşitlerinden bazıları şunlardır:

Hareketli Grafik Tasarım


Animasyon olarak da adlandırılan hareketli grafik tasarım, görsel efektler ve özel efektler sayesinde TV şovları, video oyunları ve filmler ile canlandırılır.

Özellikle grafik tasarım reklam ajansları hareketli grafik tasarımlar ile son derece etkileyici ve yaratıcı reklam kampanyaları yürüterek markaların en iyi şekilde hedef kitlelerine ulaşmasını sağlar.

UX (Kullanıcı Deneyimi) Tasarımı


Bir uygulamanın veya web sitesinin kullanıcılar açısından kolay ve tatmin edici olmasını sağlamaya yarar. Grafik tasarım firmaları web sitelerini en işlevsel ve özel hale getirerek markaların dijital dünyada en iyi şekilde kendilerini var etmelerini sağlar. UX tasarımcıları benimsenebilirlik, kullanılabilirlik ve arzu edilebilirliği kullanıcılara benimsetmeyi amaçlarlar.

Web Sitesi Tasarımı


Markaların kendilerini dijital platformlarda nasıl yansıttıkları günümüz internet dünyasında son derece önemlidir. Kullanıcılar, markaların internet sitelerine girdiklerinde ilk olarak tasarım gözlerine çarpar.

Bu noktada etkileyici bir web sitesi tasarımı sayesinde kullanıcıların sitede dolaşmasını, ürünleri incelemesini ve merak etmesini sağlar. Bu sebeple özgün ve yaratıcı web sitesi tasarımı o markanın kurumsal kimlik tasarımı açısından en önemli unsurlardan biridir.

Web tasarımda renk, düzen, şablon, gezinme en dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Hem kurumsal kimlik ajansları hem de grafik tasarım şirketleri markaların etkileyici web tasarım deneyimlerine ulaşmaları için özgün tasarım fikirleri ortaya koyma konusunda uzmanlardır.