Hayalinizdeki Davetiye Tasarımı 9 Adımda Hazır

Hayalinizdeki Davetiye Tasarımı


Bir düğün veya bir marka tanıtım organizasyonu mu düzenliyorsunuz? Tartışmasız ki ihtiyaç duyacağınız en önemli basılı materyallerden biri davetiyedir. Dahası, davetiyeler yalnızca bir davet aracı değil, şık bir hatıra objesi haline de gelmiştir.

Başarılı bir davetiye tasarımı, düzenleyeceğiniz etkinliğin ne kadar özel ve önemli olduğuna dikkat çekmenin iyi bir yoludur. Davetlilerinizi şaşırtacak şık bir davetiye tasarımı oluşturmak istiyorsanız, bu içeriğimizde sunduğumuz 9 ipucu tam size göre!

1. Etkili Bir Davetiye Metni Yazın


İçinde bulunduğunuz büyülü modu karşınızdakine yansıtmanın en iyi yolu kelimelerin büyüsünden faydalanmaktır. Bu nedenle, davetiye tasarımı üzerinde yer alan metni düz, sade ve basit ifadelerle oluşturmamalısınız.

Örneğin davetiye tasarımı üzerinde “Evleniyoruz” yazmasından ziyade “Sizleri bu mutlu günümüzde aramızda görmeyi çok isteriz” yazması çok daha etkili olacaktır. Davetlilerinizin tüylerini ürpertecek edebi cümleler de kurabilirsiniz.

2. Alımlı Bir Font Kullanarak Davetiye Tasarımı Yapın


Davetiye tasarımı yaparken kullanacağınız font, tasarımın bütününü etkileyen faktörlerdendir. Bu nedenle, kullanacağınız fontun alımlı olmasına dikkat etmelisiniz. Birçok reklam ajansı size hazır şablonlar sunacaktır. Beğendiğiniz ancak okunamayacak kadar karmaşık olmayacak fontlar arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Elbette herkes gösterişli bir font tercih etmek ister ama davetli kişi davetiye metnini okuyamazsa davetiyenizde hissettirmek istediğiniz mesajı iletemezsiniz.

3. Renk Uyumuna ve Renklerin Diline Önem Verin


Bazı renkler diğerlerine kıyasla daha çok sizi yansıtır nitelikte olacaktır. Davetiye tasarımında siyah, altın sarısı, mor ve gri renk kullanımı; pembe, turuncu, kırmızı ve mavi renklere göre daha elit bir etki yaratacaktır. Ek olarak, aynı rengin birden farklı tonunu kullanarak da dramatik bir etki oluşturabilirsiniz.

4. Zemin Desenine ve Rengine Dikkat Edin


Davetiye tasarımı oluşturan kişinin zeminde bolca beyaz, açık sarı veya açık gri gibi renkler tercih etmesi tavsiye edilir. Çünkü bu renkler davetiye tasarımı üzerindeki görselleri ön plana çıkarırken metnin kolayca okunmasına yardımcı olmaktadır. Kirli beyaz ve beyaz gibi renkler sadeliği ve zarafeti de temsil etmektedir.

5. Davetiye Baskısı Yapılırken Kullanılacak Kâğıt Türünü Kaliteli Tutun


Tabii ki davetiye tasarımı oldukça önemlidir ancak davetiyenin dokusu, yani davetiye baskısı yapılırken kullanılacak kâğıdın kalitesi ve materyali de aynı derecede önemlidir. Davetlinizin davetiyenizi eline aldığında hissedeceği etkiyi küçümsememelisiniz.

İnsanların en kuvvetli duyularından biri dokunma duyusudur. Bu nedenle kısmi kabartmalı veya kadifemsi yumuşaklıkta bir kâğıdın vereceği etkiyi sıradan bir kâğıt türü ile veremezsiniz.

6. Davetiye Tasarımı Üzerinde Yer Alacak Resim ve Görseller Tutarlı Olmalıdır


Davetiye tasarımı üzerine herhangi bir görsel ya da resim eklemek istiyorsanız, seçeceğiniz imajların kâğıdın dokusu ve tasarımın kalanıyla ahenk içinde olacağına emin olmalısınız.

Görsel ögelerde yer alan renklerle tasarımda yer alan renklerin uyumlu olmasını sağlamalısınız. Küçük bir tasarım alanında bağımsız çok renk kullanımı karmaşık ve itici bir etki yaratabilir. Şık ve elit bir etki yaratmak adına siyah beyaz bir fotoğraf kullanabilirsiniz.

7. Sembol Kullanarak Davetiye Tasarımı Etkisini Güçlendirin


Metin ve renk ögelerinde olduğu gibi semboller de davetiye tasarımı konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Kullanacağınız sembollerle davetiyenizin etkisini bütünüyle değiştirebilir, hatta güçlendirebilirsiniz.

Tasarımın bütününe bağlı olacak gölgelendirmeler, kabartma eklemeleri davetiye tasarımı üzerinde çarpıcı bir etki oluşturabilir.

8. Zarf Tasarımı ile Davetiye Tasarımı Bütün Olmalıdır


Davetiyenin benzersiz ve asil olması için uğraştığınız kadar zarf tasarımına da aynı özeni göstermelisiniz. Zarf tasarımı yaparken de davetiyenizle uyumlu renkleri, sembolleri, görselleri ve fontları kullanmalısınız.

9. Davetiye Baskısı Sonrası Uygulamaların Gücünü Hafife Almayın


Davetiye tasarımı üzerine şık bir dokunuş yapmak ve davetiyenizin kullanım ömrünü uzatmak istiyorsanız; kabartma lak, kısmı lak, parlak selefon, mat selefon veya yaldız uygulamaları yaptırabilirsiniz.

Davetlilerinize vereceğiniz davetiye, etkinlik sonrasında da saklanacaksa ya da vitrin gibi alanlarda sergilenecekse uzun ömürlü bir davetiye baskı hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Böylece, davetiye tasarımınız yalnızca bir etkinlik bildirisi değil, aynı zamanda hatıra niteliğinde olacaktır.