İlk Görüşte Âşık Edecek Bir Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İlk Görüşte Âşık Edecek Bir Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalıdır? Ambalaj tasarımı, kimi zaman ürünün kendisinin bile önüne geçebilen, ürünün market raflarındaki rakipleri arasından sıyrılmasını sağlayabilen bir pazarlama materyalidir. Ambalaj tasarımı ne kadar başarılıysa ürün de hedef kitlenin dikkatini kendine çekmede de o kadar başarılı olacaktır.

Ambalaj kullanımının amacı, korumak ve ürünü dış etkilerden ürünü taze tutmak olsa da rekabet ortamında reklam ve pazarlama aracı olarak da kullanılmaktadır. Bir başka deyişle, ambalaj ürünü çarpmaya, ıslanmaya, düşmeye ve zedelenmeye karşı korurken ürünün göze çarpmasını sağlamaktadır.

Ambalaj Tasarımı ve Renklerin Kullanımı


Bir ambalaj tasarımını farklı kılan, dikkat çekici olmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri renk seçimidir. Ürün ambalaj tasarımı yaparken, satın almaya yönlendirecek renk analizi yapılmalı, potansiyel müşterileri harekete geçirecek renkler seçilmelidir.

Ambalajdaki renk seçimi ürünü sıcak, enerji, neşeli ve canlı gösterebilirken; negatif, soğuk etkiler de bırakabilir. Bu sebeple, ambalaj tasarımı yapılırken seçilecek görseller, tipografi, desenler ve renkler tamamen hedef kitle göz önünde bulundurularak Ankara grafik tasarım firmaları tarafından özenle seçilmelidir. Ardından, bu elementler marka imajını yansıtacak doğru bir şekilde birleştirilmelidir.

Yapılan araştırmalara göre, tüketicilerin markette bir ürünü ilk gördüğü an ile satın almaya karar vermesi arasında geçen süre 3 saniyedir. Marka, müşterisiyle bu 3 saniye içinde duygusal bir bağ kuramıyor veya müşteriyi etkileyemiyorsa, o kişide marka sadakati yaratması oldukça güçleşmektedir. Öte yandan, müşterisini ilk görüşte ürüne âşık edebiliyorsa, ambalaj tasarımının gücü burada ortaya çıkmaktadır.

Renk seçimi bir tasarımın en önemli yapı taşlarından biridir. Peki, renklerin kişilere yansıttığı anlamlar ve harekete geçirdiği duygular nelerdir?

Kırmızı Ambalaj Tasarımı


“Kırmızı olsun, üç kuruş fazla olsun!” tabiri halk arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bakıldığında bu sözün çıkış noktası oldukça doğrudur çünkü kırmızı renk, dinamizmi ve canlılığı temsil etmektedir. Ortama mutluluk yayan bir enerjisi vardır. Dahası, iştah açıcı bir renk olduğu için gıda sektöründe oldukça tercih edilen bir renktir.

Siyah Ambalaj Tasarımı


Genellikle hüznü, karamsarlığı ve duygusallığı çağrıştıran bir renk olan siyah, aynı zamanda gücü temsil etmektedir. Türkiye’de genellikle matemi simgeleyen bir renk olsa da Uzak Doğu ülkelerine mutluluğu çağrıştırmaktadır. Dahası, asil duyguları çağrıştırdığından Ankara grafik tasarım firmaları tarafından sıklıkla tercih edilen bir renk olma özelliğindedir.

Mavi Ambalaj Tasarımı


Mavi renk sonsuzluğun rengi kabul edilmektedir. Çünkü uçsuz bucaksız denizlerin ve gökyüzünün rengi mavidir. Aynı zamanda, sınırsızlık duygusunu, huzuru, sakinliği ve ferahlığı da hissettirmektedir. Ek olarak, mavi güven verici bir renktir. Birçok bankanın ve resmi kurumun logolarında ve ambalaj tasarımlarında mavi renk kullanılmasının sebebi budur.

Yeşil Ambalaj Tasarımı


Baharın ve doğanın temsilcisi yeşil renk; enerji yaymakta, insanı ferahlatmakta, doğayı çağrıştırmakta ve güven hissettirmektedir. Bu nedenle, finans sektöründeki firmaların ve çevreyle ilgili kuruluşların ambalaj tasarımlarında sıklıkla karşılaşılan bir renktir.

Kahverengi Ambalaj Tasarımı


Disiplinin rengi kahverengidir. Bilimsel çalışmalara göre, kahverengi insan beyninde hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Mor Ambalaj Tasarımı


Lüks ve ihtişamı temsil eden tasarımlar genellikle mor renklidir. Nevrotik duyguları da çağrıştıran mor rengi, genellikle kadınları hedef alan markaların ambalaj tasarımları için uygun olmaktadır.

Pembe Ambalaj Tasarımı


İnsanlar üzerinde mutlu bir etki bırakan pembe renginin ambalaj tasarımlarında kullanılması, hedef kitleyi neşelendirmenin ve sevecen bir imaj yansıtmanın iyi bir yoludur. Genellikle çocukları hedef alan markalarda kullanılmaktadır çünkü aynı zamanda rahatlığı ve sevgiyi de yansıtmaktadır.

Yeni Nesil Özgün Ambalaj Tasarımları


Özetle, tasarımın doğru bir yaklaşımla ve yenilikçi fikirlerle yapılması, ürünü öne çıkaracak en önemli faktörlerdendir.

Ankara grafik tasarım anlamında öncü bir firma olan GK Reklam Ajansı olarak; ambalaj tasarımı işlerimizde müşterimizin hedef kitlesinde algıda seçicilik yaratacak, rakiplerinin önüne geçirecek ve ürünün ön planda olduğu çalışmalar yapmaktayız. Bunları yaparken ürün özellikleri, tarihçesi, hedef kitle profili ve pazar rakipleri konularındaki derslerimizi de iyi çalışırız.

Kaliteli ve Bütçe Dostu Ambalaj Baskısı


Yaratıcı fikirlerle oluşturulan ambalaj tasarımının doğru baskı tekniğiyle birleştirilebilmesi tasarımın hayal ettiğiniz gibi olabilmesinin tek yoludur.

Ambalaj baskısı yapılırken tercih edilebilecek 5 teknik bulunmaktadır: Ofset baskı tekniği, Tifdruk baskı tekniği, Flekso baskı, IML baskı tekniği ve Serigrafi baskı tekniği.

Her tasarım her baskı çeşidi için uygun olmayabilir. Bu nedenle, tasarıma uygun baskı tekniği kullanabilecek alanında uzman bir ambalaj baskı firması ile çalışmanız çok önemlidir.

Tasarım, baskı veya promosyon atölyelerimizden hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.