Kartvizit Tasarımı Sırasında Sıkça Yapılan 10 Hata

Kartvizit Tasarımı Sırasında Sıkça Yapılan 7 Hata


Günümüzde iş sahiplerinden kamu kurumu çalışanlarına, sivil toplum örgütleri görevlilerinden işsizlere kadar herkesin kartviziti bulunuyor. İnsanların sizinle tekrar temas kurabilmesini istiyorsanız, kendiniz hakkında önemli ipuçları veren kartvizit dağıtmanızın oldukça faydasını göreceğinizi söyleyebiliriz.

Bu makalemizde kartvizit tasarımı ve kartvizit basımı süreçlerinde dikkat edilmesi gereken 7 konuya değineceğiz. Siz de şimdi kartvizitinizi elinize alın, aşağıdaki bilgiler doğrultusunda kartvizit tasarımınızı yeniden gözden geçirin!

1. Küçük Punto Yazı Kullanımı


Bazı insanların kusursuz görme yetisi bile olsa büyük bir çoğunluğu elf gözlere sahip değildir. Bu nedenle kartvizit tasarımı üzerinde yer alan isim, soy isim, telefon numarası, e-posta adresi gibi iletişim bilgilerinizin yer aldığı alanlar rahatça görülebilir bir yazı puntosu kullanılarak tasarlanmalıdır.

2. Parlak Kâğıda Kartvizit Baskısı Almak


Kartvizit tasarımı daha kullanışlı olsun mu istiyorsunuz? Öyleyse üzerine küçük notlar alınabilecek bir materyalle baskı yaptırmalısınız. Alınacak bu notlar genellikle kartvizit sahibiyle ilgili olacağından, muhtemelen karşı taraftaki kalıcı izleniminizi baltalamak istemezsiniz.

3. Yazı Renginin Açık Renk Olması


Konu iyi görünürlükse, yazı boyutuna ek olarak kullanılacak yazı renginin de çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kartvizit tasarımı yapılırken kullanılan yazı renkleri gri, krem rengi, sarı gibi çok açık renk olmamalıdır. Tabii ki arka planın beyaz olduğunu var sayarsak!

Aslında kartvizit arka plan rengi ile üzerinde kullanılan yazı renginin birbirine yakın olmaması gerektiğini söylemeye çalışıyoruz. Arka plan ile yazı rengi arasında mutlaka kontrast yakalamalısınız. Karşı tarafı iletişim bilgilerinizi okumakta zorlarsanız, kişi herhangi bir girişimde bulunmadan kartvizitinizi kenara atma eğiliminde olacaktır.

4. Diğer Kurumsal Kimlik Çalışmalarıyla Tutarsız Kartvizit Tasarımı Yapmak


Kartvizit tasarımı sırasında pek de önemsenmeyen ancak konu marka bilinirliği olduğunda çok önemli bir detay vardır: diğer kurumsal kimlik çalışmalarıyla kartvizit tasarımının tutarlı olması.

İşiniz küçük ölçekli bile olsa, kartvizitin markanızla doğrudan bağdaştırılabilir bir materyal olduğunun hissedilmesi mühimdir. İşinizi anlattığınız web siteniz, fiziksel mağazalarınızın tabelası, ürünlerinizi sembolize eden diğer unsurlar gibi kartvizit tasarımı da sizi yansıtmalıdır.

5. E-posta Adresi ve Web Sitesi Adresi Eklememek


Kartvizit tasarımı yapılırken eklenmesi gereken olmazsa olmaz ögelerin başında e-posta adresi ve web sitesi adresi yer almaktadır. Çünkü kartvizitinizi elinde tutan kişi sizinle canlı görüşme yapmadan önce şirketiniz hakkında araştırma yapmak isteyebilir.

Dahası, “gmail.com”, “yahoo.com” ve “hotmail.com” uzantılı mail adreslerinin de kartvizitinizde yer almaması gerekmektedir. Web sitenizle aynı uzantıda olan “[email protected]” formatındaki e-posta adresleri daha kurumsal durmaktadır.

6. Sosyal Medya Bağlantılarını Göstermemek


İşletmeniz için Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi sosyal mecraların yönetim hizmetini alıyorsanız veya bünyenizde bu mecraları yöneten kişiler varsa; yaptığınız yatırımın karşılığını almak için mutlaka kartvizit tasarımına sosyal medya hesap bilgilerinizi eklemelisiniz.

Bu sayede, sosyal medya hesaplarınızın takipçi sayıları artacak, etkileşim oranınıza yükselerek ek maliyete katlanmadan hitabet kitlenizi büyütebileceksiniz.

7. Düşük Kaliteli Kartvizit Baskı Hizmeti Almak


Yıllar içinde saygın işler yapmasına rağmen elinize kalitesiz duran kartvizitler uzatılmıştır. Bu durumda, kişinin ve çalıştığı kurumun gözünüzdeki prestiji düşer ve ucuza kaçar bir vizyonları olduğunu düşünebilirsiniz.

Demek ki iyi bir kartvizit tasarımı ve kaliteli kartvizit baskı hizmeti almak marka saygınlığınıza yapacağınız bir yatırımdır. Büyük işler başarmayı hedefliyorsanız, ucuz duran kurumsal kimlik çalışmalarıyla karşınızdakini ikna edemeyebilirsiniz.

İlk intiba her alanda olduğu gibi iş dünyasında da oldukça önemlidir. Karşınızdakine uzatacağınız kartvizit, ilk buluşmada giydiğiniz giysidir!