Katalog Tasarımı ve Baskısı Hakkında Merak Edilenler

Katalog Tasarımı ve Baskısı Hakkında Merak Edilenler; Günümüzde dijitalleşme dolayısıyla yerel işletmeler, ulusal işletmeler ve uluslararası işletmeler arasında bir rekabet ortamı meydana gelmiştir. Bu nedenle, şirketlerin marka bilinci oluşturması, geliştirmesi ve pekiştirmesi zorunluluğu da kaçınılmaz hale gelmiştir.

Katalog tasarımı, markalaşma yolunda en çok tercih edilen reklam araçlarından biridir. Bunun nedeni, iyi tasarlanmış bir kataloğun firmaların satışlarını artırmanın yanı sıra marka bilinirliği kazandırabilecek kadar güçlü bir materyal oluşudur.

GK Reklam Ajansı olarak, müşterilerimizin katalog tasarımı ve baskı taleplerini başarıyla karşılıyor ve şirketlere özelleştirilmiş çözümler sunuyoruz. Bu yazımızda, katalog tasarımı ve baskısına dair merak edilen tüm soruların yanıtlarını detaylarıyla vermeye çalıştık.

Katalog Baskısı Nasıl Olmalıdır?


Şirketler, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak amacıyla içerik bakımından zengin bir katalog tasarımı yaptırabilirler. Bu katalog, markanın yüzü olacak önemli bir reklam aracıdır. İyi bir katalog baskısı, firmanın müşterilerine anlatmak istediği tüm detayları kalitesiyle aktarabilir nitelikte olmalıdır.

Yüz yüze iletişim olmaksızın markasını, ürünlerini ve hizmetlerini detaylıca müşterilerine anlatmak isteyen şirketler, beklentilerini baskı firmasına doğru bir şekilde aktarmalıdır. Katalog baskısı fiyatı, ihtiyaca ve isteğe göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Katalog ciltleme aşaması, katalog baskısı sürecinin son aşamasıdır ancak doğru ciltleme türünün seçimi de çok önemlidir. Ciltleme tercihi, baskı kâğıdı türüne ve kataloğun sayfa sayısına göre şekillenmelidir:

1. Tel Dikiş


Katalog baskısı tel dikiş ile yapılırken katalog sayfaları tel zımbayla birbirlerine tutturulmaktadır. Sırtından tel dikiş veya üstten tel dikiş olmak üzere iki farklı yöntem tercih edilebilir. Broşür, dergi gibi materyallerin baskısında sırttan dikiş tercih edilmektedir. Uygulamasının kolay olmasına ek olarak, maliyeti de düşüktür.

Sayfalar tamamen ayrılabildiğinden kolay okuma deneyimi sağlamaktadır. Üstten dikiş ise, sırttan dikişin tutmayacağı kalınlıklardaki baskılarda kullanılmaktadır.

2. İplik Dikiş


Katalog baskısı iplik dikiş ile yapılırken, formalar sırttan delinir, ardından pamuk, ipek veya naylon ipliklerle dikilir. Günümüzde makinelerle yapılan bu işlem geçmişte elle yapılmaktaydı. En uzun ömürlü ciltleme tekniği olarak bilinen iplik dikişin de onlarca farklı tekniği bulunmaktadır.

Katalog Tasarımı Nasıl Olmalıdır?


Firmaları bir adım ileriye taşıyacak katalog tasarımı nasıl yapılmalıdır?

Katalog tasarımı sürecindeki ilk adım sektör analizi olmalıdır. Benzer hizmet ve ürünleri sağlayan firmaların katalogları incelenmeli, içerikleri sunuş biçimleri dikkate alınmalıdır.

Rakip analizi yapmak kadar rakiplerden farklı olmak da önemlidir. Bu nedenle, katalog tasarımı yapılırken sektördeki firmaların katalogları dikkate alınarak farklı bakış açıları yansıtan bir katalog tasarımı geliştirilmelidir.

Katalog tasarımı yapılmadan önce katalog amacının doğru belirlenmesi çok önemlidir. Dikkat çekici, karmaşadan uzak ve hedef kitlenin kolayca anlayabileceği bir yapıda olması gerekmektedir. Böylece marka, müşterilerinin aklında kalıcı bir yer edinebilir.

Hedef kitleye hitap eder nitelikte bir çalışma yapılmalıdır. Örneğin, kadınlara hitap eden bir katalog tasarımı ile aileleri hedef alan bir katalog tasarımı ilk bakışta fark edilebiliyor nitelikte olmalıdır.

Kataloglar ürün ve kurumsal katalog olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ürün satışı amacıyla hazırlanan ürün katalogları doğrudan ürüne odaklanıyor olmalıdır. Karmaşaya yol açmamak adına ürün kataloglarında yer alacak ürünler arasında boşluk bırakılmalı, satışı hedeflenen önemli ürünler diğerlerine kıyasla farklı gösterilmelidir.

Firmanın çok fazla ürünü bulunuyorsa, tümünü kataloğa koymak yerine, katalog içerisinde yatırım getirisi ve kar marjı en yüksek olan ürünlere yer verilmelidir. Abartı unsurlarından kaçınılmalı, inceleyen kişiyi bunaltan ve birbirini tekrar eden içerikler kullanılmamalıdır.

Etkileyici bir katalog tasarımı oluşturmak için yüksek kalitede görsel kullanımı çok önemlidir. Katalogda kullanılacak fotoğrafların çözünürlüğü düşükse, profesyonel bir fotoğrafçıdan destek alınmalıdır.

Başlıklar, katalog tasarımlarında ilk dikkat çeken yerlerden biri olacağı için ilgi çekici içeriklerde olmaları çok önemlidir. Hizmetleri açıklayan yazılar, yazıları destekleyen görseller yer almalıdır. Katalog içeriğinde müşterilerin aklına gelebilecek sorulara yanıtlar sağlandığından emin olunmalı ve firmanın referansları çok öne çıkarılmadan sergilenmelidir.