Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı


GK Reklam Ajansı, katalog tasarımı çalışmaları ve tasarım atölyesi hizmetleriyle markanızın tüm reklam ihtiyaçlarını profesyonel ve etkin çalışmalarıyla tamamlar. Ürün ve hizmet tanıtımlarından görsellendirme çalışmaları ve tasarımlarla, markanızın mesajlarını en etkili biçimde iletebilirsiniz.

Katalog Tasarımı Nedir?


Katalog tasarımı bir firmanın ürünleri veya hizmetleri için, hizmetler veya ürünler hakkında detaylı bilgiler sunan,  çok sayfalı bilgilendirme ve reklam tanıtım aracıdır. İngilizce, Rusça, Almanca, Arapça gibi yabancı dillerde de katalog tasarımı yapmak mümkündür.

Kataloglar, görsel içerikli reklam ve tanıtım araçlarıdır. Mağazaların ve kuruluşların vitrinleri olarak uygulanan temel çalışmalardır.

Katalog Tasarımı Nasıl Olmalıdır?


İdeal bir katalog tasarımı, görsellerin en canlı ve göz alıcı şekilde yansıtıldığı ve fakat ürünlerin gerçek görüntüsünü yansıtan şekilde olmalıdır. Amacına uygun şekilde hazırlanmış bir katalog, bilgi verici ve etkileyici nitelikte olmalıdır.

Marka, kurum ve kuruluşun amacına uygun, hizmet sektörü ve faaliyet gösterdiği iş alanına göre bir katalog hazırlanmalıdır. Ayrıca;

  • Katalog tasarımında yazı stil ve boyutları, ifadeyi en güzel biçimde yansıtacak şekilde uygulanmalıdır.

  • Teknik bilgilerin yer aldığı bir katalog olacak ise geniş bir yelpazeye yer ayırmak ve ayrıntıları belirtmek önemlidir.

  • Hedef kitle belirlemek ve bu kitleye göre verilerle çalışma yapmak için öncelikle sektörel analiz yapılması önemlidir.


Kataloglar, en iyi ve etkin tanıtım araçlarıdır. Doğrudan reklam unsurlarında etkinlik sağlayan ve uzun süre reklam yapmaya hizmet eden araçlar olduğu için göz alıcı, akılda kalıcı ve marka- ürünü en iyi biçimde tanıtıyor olması gereklidir.

Amacına Uygun Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?


Kalite ve profesyonellikle tasarlanmış bir katalog, öncelikle amacın belirlenmesiyle uygulanabilir. Marka ve ürün tanıtımı, hizmet ya da düşünce iletimi gibi amaçlar ile yapılan kataloglarda, kataloğun boyutları da özenle seçilmelidir. Kaliteli bir katalog tasarlamak için;

  • Müşterilerin temel sorularını yanıtlayacak görsel ve metin seçimleri yapılmalıdır.

  • Reklam ve bilgi temaları kullanılmalıdır.

  • Ebat, boyut ve içerik açısından öncelikle incelenmeli ve reklamı yapılacak ürün/ hizmete uygun bir katalog seçilmelidir.


GK Reklam Ajansı katalog tasarımlarıyla marka ve kuruluşunuzun amacına uygun en etkin görsel ve tanıtım unsurlarıyla tasarım hizmetleri sunar. Örnek ve referansları mutlaka inceleyiniz.