Markanızı Temsil Eden Kurumsal Kimlik Tasarımı Hakkında Merak Ettikleriniz

Markanızı Temsil Eden Kurumsal Kimlik Tasarımı Hakkında Merak Ettikleriniz; Bir firmanın şirket içi ve şirket dışı duruşunu temsil eden, müşterilerinin bir bakışta firmayı tanıyabilmesini sağlamak için yapılan çalışmaların bütününe kurumsal kimlik tasarımı adı verilmektedir.

Firmanın profesyonel görünmesini sağlaması dolayısıyla güvenilir bir izlenim bırakmanın yolu kurumsal imajdan geçmektedir. Çalışmaların temelinde kurum ismi ve logo yer almaktadır. Bunlar haricindeki tüm görsel iletişim materyalleri logo tasarımı baz alınarak şekillenmektedir.

Kurumsal kimlik tasarımı ile hem B2B hem de B2C pazarlama alanlarında firmayı görünür kılmak hedeflenmektedir. İyi tasarlanmış kurumsal kimlik çalışmaları, müşteriler gözünde firmanın itibarını artırmakta ve pazarlama faaliyetlerinin yatırım getirisini yükseltmektedir.

Logo tasarımı, ofis dizaynı, araç giydirme, antetli kağıt tasarımı, tabela tasarımı, web sitesi oluşturma, ambalaj dizaynı gibi çalışmaların tümü kurumsal kimlik tasarımı içinde yer almalıdır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Olmalıdır?


Kurumsal kimlik tasarımı oluşturulurken ilk aşamada kurumun renklerinin ne olacağının belirlenmeli ve logo tasarımı hazırlanmalıdır.

Logo, bir kurum kimliğinin en önemli parçasıdır. Çünkü kurumu akılda bırakan, güçlü ve etkili kılan unsur logosudur. Bu nedenle, logo oluşturulurken, şirket içinde ve dışında kullanılacak basılı materyallerin özelliklerine ters düşmeyeceğine emin olunmalıdır.

Dahası, kurumsal kimlik tasarımı firmanın başarısı ve itibarı için son derece önemli olduğundan mutlaka özgün olmalıdır. Sektördeki diğer firmaların var olan logolarına benzer bir logo tasarımı yapılması, diğer firmaların imajlarının veya renklerinin taklit edilmesi, rakiplere yatırım yapmak anlamına gelmektedir.

Kurumsal kimlik tasarımı sürecinde alanında uzman profesyonellerden destek alınmalıdır. Zaman içinde değiştirilebilen bir çalışma olmadığından (ayrıntı düzeltmeleri ve ufak dokunuşlar hariç), kurumu doğru bir şekilde yansıtan bir tasarıma ihtiyaç vardır. Şirketin sunmak istediği mesajı, vizyonunu, misyonunu ve tecrübesini yansıtır nitelikte olmalıdır.

Neden Kurumsal Kimlik Tasarımı Yapılmalıdır?


Marka Karakteri

Kurumsal kimlik tasarımı, firmanın değerlerinin ve karakterinin görsel temsili niteliğindedir. Temel olarak, firmanın ses tonu belirlenirken hedef kitledeki belirli duyguları açığa çıkaracak kadar yüksek olduğuna emin olunmalıdır. Marka kimliği, iş hedeflerini tanıtmak ve sunulması hedeflenen mesajın iletilmesinde çok önemlidir.

Özgün Tasarım

Bir firmanın kurumsal kimlik tasarımı sektörde ayırt edilebilir kılınmalı ve marka konumlandırılmasının doğru yapılabilmesine yardımcı olmalıdır. Kurumsal kimlik tasarımı ancak profesyonel bir ekip tarafından hazırlandığında markanın potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmesine yardımcı olmaktadır.

Mesaj Tutarlılığı

Bir firmanın tüm kurumsal kimlik tasarımı materyallerinde tutarlı bir mesaj oluşturulmalıdır. Aksi halde kurumsal imaj geliştirilemez. Aynı temel stiller ve benzer tasarım öğeleri kullanılmalıdır.

Farkındalık Sağlamak

Kurumsal kimlik tasarımı, marka bilinirliğini oluşturmak/geliştirmek ve firmanın potansiyel müşterileri arasında farkındalık sağlamak için gereklidir. Markanın pazarlama faaliyetlerinin yürütüldüğü tüm etkinliklerde hedef kitleyle daha akılda kalıcı bir temas kurmanın yolu kurumsal kimlikten geçmektedir.

Marka Sadakati

Etkin bir kurumsal kimlik tasarımı, hedef kitleyle firma arasında bağ kuracağı için müşteri sadakati ve marka güveni de oluşturmaktadır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Ana Materyalleri


Logo

Dijitalde veya basılı tüm materyallerde markayı temsil eden en temel unsur logodur. Bu nedenle, markanın hedeflerini ve değerini en iyi şekilde yansıtacak bir logo tasarımı olmalıdır.

Web Sitesi

Sektörün dijital pazarında bir şirketin merkezi kabul edilen web sitesi tasarımı yapılırken renklerden ödeme sayfasına, hizmet/ürün tanıtımından iletişim sayfasına kadar tüm web sayfalarının sunulan hizmetle özdeşleştirilebileceğinden emin olunmalıdır.

Kartvizit Tasarımı

Şirket çalışanlarının imzası niteliğinde olacak kartvizit tasarımı, hem çalışanların hem de kurumun imajını bütünüyle yansıtır nitelikte olmalıdır. Çünkü sektörel bilinirliği artırmak için kullanılacak itibar unsurlarından biridir.

E-Posta İmzası

Tüm dijital materyallerde olduğu gibi e-posta imzasının da kurumsal bütünlüğe uygun olacak şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Tabela ve Yönlendirme İşaretleri

Fiziksel lokasyonunuza gelen misafirlerinizin kurumsal kimliğinizle ilk tanıştıkları materyal olan tabela tasarımı da oldukça önemlidir. Çünkü misafirlerinizin ofisinize girmeden önce firmanız hakkında fikir edinmelerine yardımcı olan bir materyaldir.

Ofisiniz ya da mağazanızın iç dizaynına dâhil edebileceğiniz yönlendirme işaretleri, müşterilerinizin ve misafirlerinizin girmesini istemediğiniz alanların belirtilmesine ve lokasyonunuzda rahatça gezinebilmelerine yardımcı olmaktadır. Yönlendirme tasarımları yapılırken, tek bakışta anlaşılır çizimler kullanılması oldukça önemlidir.

Ambalaj Tasarım

Bir şirketin ürünlerinin özelliklerini ve marka kimliğini temsil eder nitelikte hazırlanması gereken ambalaj tasarımı, bir firmanın pazardaki görünür yüzü olacaktır. Kurumsal kimlik tasarımı içindeki unsurlar göz önüne alınarak, bütünlüğü koruyacak bir tasarıma sahip olmalıdır.

Promosyon Ürünler

Halkla ilişkiler sürecinin en önemli materyallerinden olan promosyon ürünler, doğrudan satış ve tanıtım odaklı promosyonlarla marka kimliğini tanıtmak amacıyla kullanılmaktadır.

Basılı Materyaller

Katalog, el ilanı, broşür gibi basılı materyaller genellikle duyuru veya tanıtım amaçlı hazırlanmaktadır. Tüm basılı materyaller, gerek tasarım gerekse baskı kalitesi anlamında kurumsal imajı yansıtır nitelikte olmalıdır.